Sunday, March 23, 2014

Martin Walsh "Läänerindel muutuseta"

Peamised tegelased: Paul Bäumer, Stanislaus Katczinsky, Albert Kropp, Müller, Leer, Haie Westhus, Tjaden, Datering, Himmelstoß, ema, isa ja õde.

Teos räägib noorest mehest nimega Paul Bäumer ja tema klassikaaslastest, kes otsustavad oma kodumaa kaitseks välja astuda. Saanud väljaõppe viiakse noored mehed kohe rindele, nende väejuhiks saab Stanislaus Katczinsky, kes on hea ja kogenud rühmajuht. Peale pikka sõjategevust, edasi-tagasi rindel käimist, saadetakse Paul lühikesel puhkusele koju. Kodus aga tundis Paul ennast imelikult, ta igatses vanu aegu kus ta veel sõjaväes ei olnud, ta mõtted olid peamiselt ainult sõjaga seotud, lisaks sellele põdes ta ema vähki ja perekonnas oli toidu- ja rahapuudus. Kui Pauli puhkus sai läbi, jätkas ta sõjategevuses, kuni tema klassikaaslased olid kõik sõjas hukkunud ja hiljem hukkus ka nende rühmajuht Katczinsky. Paul ise sureb 1918. aasta oktoobris, päeval mil sõjasõnud piirdus sõnadega "läänerindel muutuseta".

Minu jaoks on põhiidee raamatus on see kuidas sõda võib peapeale pöörata ühe noore inimese elu ja mõttemaailma, tegelikult mõjutas sõda suurt osa tolleaegset põlvkonda ja kõiki nende lähedaseid. Meie saame vähesel määral aru, kui jõhker oli tolleaegne sõda.

"Rindel vaikust ei ole, ja rinde võimutsemine ulatub, nii kaugele, et me pole keegi väljaspool seda" -
Rinne on seotud kõigiga, kes on sõjaga seotud ja rinde piir ei lõppe seal, kus oht on möödas. Tsitaadis võiksime asendada sõna 'rindel' sõnaga 'sõjas' ja mõistame, et sõjategevus haaras tollal väga suurt osa maailmast.

"Rinde jubedus kaob, kui me talle selja pöörame ning siivutute ja reavukate naljadega talle kallale kargame [...] aga me ei unusta mitte kui midagi!" püüad enda mõtteid reaalsusest ja kurbusest natuke eemale viia kuid sa ei unusta kunagi neid jubedusi, mis on kord juhtunud, need tulevad kunagi sulle alati hiljem meelde ja jäävad sind painama.

"Olen noor kahekümneaastane, ent elust ei tea ma midagi muud kui meeleheidet, surma, hirmu ja kõige mõtetuma pealiskaudsuse seostumist kannatuse kuritstikuga" - Sõjategevus on laastanud selle noore mehe ja eraldanud tema tavapärasest ühiskonnast ja toonud tema ellu palju negatiivsust. Tsitaati saab seostada ka mõndade tänapäeva noortega, kes ei ole enda elus leidnud seda mida nad tahaksid teha ja õieti isegi ei oska midagi enda eluga peale hakata.



No comments:

Post a Comment