Teose peamised tegelased: Paul Bäumer (peategelane), Stanislaus Katczinsky (Kat), Albert Kropp, Müller V, Leer, Detering, Tjaden, Haie Westhus, Franz Kemmerich, Himmelstoß, Pauli ema, isa ja õde.
Raamat "Läänerindel muutuseta" räägib sellest, kuidas verinoored poisid tõmmatakse I maailmasõja sündmustesse. Selle ajastu sündmusi vaadeldakse Paul Bäumeri vaatepunktist, kirjeldati seda mida ta mõtles, tundis ja sügaval südames soovis. Paul läks sõtta koos oma koolivendadega ja seda õpetaja hoogsal õhutusel. Noorukid saadeti lühikese väljaõppe järel rindele, kus lisaks sõjatehnikale nägid nad palju surma. Tänu sõjale õppisid poisid toime tulema ka vähesega ja hindama kvaliteetset und, mida nad teose vältel väga ei saanud. Nad olid kaua rindel, surmates palju vaenlasi. Pärast pikka rindetegevust saadeti Paul paarinädalasele puhkusele koju, mis reaalsuses ei olnudki niivõrd puhkuse moodi. Kodus ootas teda ees vaesuses ja näljas virelev pere ja vähki põdev ema. Kodus mõistis Paul kuidas sõda on teda tavalisest maailmast võõrandanud. Talle tundus, et kogu ülejäänud maailm ei tunneta sõja suurust nii hästi kui nende sõjakeerisesse kistud noorukite põlvkond. Pauli arvates oli sõda selle põlvkonna hävitanud, muutnud neid ükskõikseteks, julmadeks ja karmideks inimesteks. Teose vältel hukkusid paljud tema endised kamraadid ja head sõbrad, Kropp , Müller, Haie, Leer, Detering kõik olid hukkunud. 1918. aasta suvel hukkus ka Pauli kõige parem sõber Kat. Paul langes 1918 oktoobris, mis kogu rindel oli olnud nii vaikne ja rahulik päev.
Minu jaoks seisnebki teose põhiidee selles, kuidas maailmasõdades hukkusid tuhanded süütud inimesed. Teos näitab selgelt seda, kuidas sõda mõjus neile noorukitele , keda otse koolipingist sõtta võeti, milliseks nad muutusid ja mida oma tulevikult ootasid. Kuidas muutus tavakodanike elu ja olu. Teos tahab selgelt näidata seda, et sõda peetakse ainult selleks , et oma kohta ja võimu teistele näidata, aga sealjuures ei arvestata nendega, kes süütult surma saavad.
Teosest minu jaoks palju mõtteid /tsitaate kõlama ei jäänud, aga üks mõte siiski mõtlema pani:
"Üks käsk tegi need rahulikud kogud meie vaenlasteks, teine käsk võiks nad meie sõpradeks muuta" - See näitab selgelt seda, kui mõjutatavad on inimesed, ka seda tänapäeva maailmas. Paljud lasevad end teistest mõjutada, lootes sellega usaldusväärsust ja austust, mis omakorda tekitab kuulumistunnet. On need kes tunnetavad oma mõjuvõimu (mõjutajad) ning on need kes seda mõjutamist kuulda võtavad (mõjutatavad). Võiks öeldagi ,et praeguses maailmas oled sa kas mõjutaja , mõjutatav või erak ja just viimaseid mingil kummalisel põhjusel tänapäeval taunitakse/välditakse.
No comments:
Post a Comment